Czechy: Festiwal Kultury Żydowskiej w Třebíču

Malownicze miasto Třebíč, leżące 45 km na zachód od Brna, na Wyżynie Czesko-Morawskiej, zaprasza w dniach 26-29 lipca 2012 na dziewiątą edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Na gości czekają wyjątkowe koncerty, wykłady, wystąpienia taneczne i inne imprezy prezentujące życie i kulturę dawnych żydowskich mieszkańców miasta. Tutejsza unikatowa dzielnica żydowska, z zachowaną ponad setką domów, dwiema synagogami i cmentarzem jest wpisana, wraz z chrześcijańską romańsko-gotycką bazyliką św. Prokopa, na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Wyżyna Czesko-Morawska, z lekko pofałdowaną rzeźbą terenu, jest jednym z najczystszych ekologicznie regionów w Czechach. Stolica regionu, Jihlava, dawne miasto górnicze, z kopalniami srebra, może poszczycić się piękną starówką i podziemiami o długości 25 km, drugimi co do wielkości w Czechach.

Polecamy również odwiedzić:

Pelhřimov

Miasto słynące z corocznych imprez, podczas których odbywają się próby bicia rekordów Guinessa.

Nowe Miasto na Morawach

Najpopularniejszy ośrodek narciarski na Wysoczyźnie, leżący na południowych krańcach Gór Žďárskich. W budynku Starego Ratusza z roku 1555 znajdziemy Muzeum Góralskie z ekspozycją poświęconą historii narciarstwa.

Telč

Zabytkowe centrum miasta, wpisane na UNESCO, z pięknymi renesansowymi i barokowymi domami, z malowniczymi arkadami.

Třešť

W tutejszym muzeum szopek bożonarodzeniowych znajdziemy zarówno dwustuletnie eksponaty, jak i współczesne szopki. W synagodze możemy obejrzeć wystawę dotyczącą osadnictwa żydowskiego.

Žďár nad Sázavą

Ozdobą miasteczka jest kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze, perła tak zwanego barokowego gotyku, dzieło architekta J. B. Santiniego, wpisane na UNESCO.

Informacje o regionie znajdziemy na: www.region-vysocina.cz

Anna Gruszczyńska

z miasta Elbląg

dodany 2012-07-13 21:17 przez Anna Gruszczyńska

źródło: Własne

Komentarze:

Nie ma żadnych komentarzy.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją