KLESZCZE ATAKUJĄ, STUDENCI MEDYCYNY EDUKUJĄ

?Wciąż mało wiemy na temat zagrożeń przenoszonych przez kleszcze? ? alarmują studenci medycyny zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA.

Z ich inicjatywy w ramach kampanii ?W Kleszczach Kleszczy? w Łodzi i Wrocławiu odbyły się akcje edukacyjne na temat kleszczy i chorób odkleszczowych. W sumie uczestniczyło w nich ponad 1 000 osób.

W ramach kampanii ?W Kleszczach Kleszczy? do tej pory odbyło się 8 akcji informacyjnych, podczas których przyszli lekarze edukowali na temat zagrożeń wywoływanych przez kleszcze. W czasie trwania pikniku w Burzeninie koło Sieradza młodzi ludzie przekazywali uczestnikom wiadomości na temat tych pajęczaków oraz o możliwościach profilaktyki chorób odkleszczowych. Podobnie było podczas Festiwalu Sztuki, Nauki i Techniki w łódzkiej manufakturze. Studenci za wypełnione ankiety wręczali kleszczołapki służące do usuwania kleszczy, a także broszury i ulotki informacyjne. Specjalnie przygotowany ?Namiot Kleszczowy?, w którym można było min. zapoznać się ze sposobami usuwania kleszczy, stanowił punkt kontrolny Rajdu Przygodowego dla Dzieci zorganizowanego w ramach Medicycling MTB Cup w Malince, koło Zgierza. Cieszył się on dużym zainteresowaniem uczestników, którzy mogli dowiedzieć się więcej na temat objawów chorób odkleszczowych, tj. boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu, a także wygrać nagrody rzeczowe.

Studenci zauważają, że kleszczowe zapalenie mózgu jest często mylone z boreliozą, a tymczasem są to dwie różne choroby. Boreliozę wywołują bakterie i leczy się ją za pomocą antybiotyków. Na boreliozę nie ma szczepionki, a liczba zachorowań w Polsce zwiększa się z roku na rok. Podobnie odnotowuje się coraz więcej pacjentów chorych na kleszczowe zapalenie mózgu. W 2011 r. było to 2 304 zaraportowanych przypadków, choć eksperci oceniają, że liczba ta jest niedoszacowana. Skutecznym sposobem zapobiegania przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie ochronne.

Zarówno borelioza jak i kleszczowe zapalenie mózgu, jeśli nie są odpowiednio leczone, mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia i życia powikłania. Stąd tak istotne, by chronić się przed ukłuciami kleszczy, które mogą być zakażone bakteriami i wirusami wywołującymi te choroby.

Warto zauważyć, że w Polsce populacja kleszczy zwiększa się z roku na rok pod wpływem wielu czynników, między innymi ocieplenia klimatu, a zatem ryzyko narażenia na ukąszenie kleszcza jest większe. Mitem jest, że kleszcze występują tylko w dzikich lasach, również parki miejskie i skwery mogą być terenami ich występowania. Badania biologów wskazują na wysokie ryzyko ukąszenia przez kleszcza w popularnych parkach wielu miast m.in. Łodzi (Park im. Józefa Piłsudskiego, Park Poniatowskiego), czy Wrocławia (Park Szczytnicki, Park im. Słowackiego).

W Polsce terenami endemicznymi są przede wszystkim województwa podlaskie (89 odnotowanych przypadków KZM w 2011 r.) i warmińsko-mazurskie (56 zaraportowanych przypadków KZM w 2011 r.) ? warto o tym szczególnie pamiętać w okresie wakacji, gdyż są to obszary chętnie odwiedzane w tym okresie.

?Inicjatywa podjęta przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA na rzecz edukacji społeczeństwa o chorobach przenoszonych przez kleszcze jest niezwykle istotna z uwagi na niedocenianie i bagatelizowanie tego zagadnienia. Rosnąca liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu w niektórych częściach Europy, jak również w Polsce, wskazuje wyraźnie, jak istotny jest to problem i nie można go lekceważyć? ? mówi mgr Marta Supergan ? Marwicz, biolog

z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ramach kampanii studenci zorganizowali również wykłady połączone z zabawą dla dzieci w placówkach przedszkolnych i szkołach podstawowych. W sumie w sześciu spotkaniach uczestniczyło ok. 500 dzieci, którym w przystępny sposób starsi koledzy tłumaczyli, dlaczego kleszcze są niebezpieczne i jak się przed nimi ustrzec. Gdzie najczęściej występują? Jakie ubranie najlepiej wkładać na spacer do lasu? Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Na te i inne pytania odpowiadali młodzi edukatorzy, którzy poprzez zabawę przekazywali podstawową wiedzę na temat niebezpieczeństw czyhających ze strony kleszczy. Organizatorzy kampanii wierzą, że w ten sposób, poprzez dzieci, z wiedzą na temat kleszczy mogą dotrzeć do rodziców, którzy często nie są świadomi niebezpieczeństw ze strony pasożytów, jakimi są kleszcze.

?Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że byliśmy ukąszeni przez kleszcza, ale z pewnością każdy znajdzie w swoim otoczeniu osobę, którą to spotkało. Niestety duża część społeczeństwa nie posiada odpowiedniej wiedzy, jak postąpić w sytuacji ukąszenia przez owego pajęczaka oraz nie zdaje sobie sprawy jak poważne konsekwencje zdrowotne mogą się z tym wiązać. Ludzie nie są również świadomi, że niektórym z nich można zapobiec? ? mówi Dominika Barnat, Koordynator kampanii ?W kleszczach kleszczy?. ?Dlatego chcemy edukować, zaczynając od najmłodszych. Mamy nadzieję, że ta kampania pomoże ludziom nie tylko w rozszyfrowaniu skrótu KZM, ale również w uświadomieniu, że kleszczowe zapalenie mózgu nie jest tą samą chorobą co borelioza. Ufamy, że uda nam się nauczyć społeczeństwo podstawowych zasad profilaktyki i zwrócić uwagę na to, że przed kleszczowym zapaleniem mózgu można się skutecznie chronić dzięki szczepieniom? ? dodaje.

W ramach kampanii ?W kleszczach kleszczy? planowane są kolejne aktywności. W celu zwiększenia świadomości młodzieży i osób dorosłych w tym zakresie odbędą się lekcje w liceach, wykłady i seanse edukacyjne na uczelniach wyższych, w centrach handlowych zostaną rozstawione stoiska edukacyjne, gdzie studenci będą udzielać wyczerpujących informacji na temat kleszczy oraz przekazywać materiały edukacyjne.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:

http://www.kleszczeinfo.pl/o-kleszczach/o-kleszczach/

z miasta Łódź

dodany 2012-08-23 15:36 przez Dominika

źródło: http://www.kleszczeinfo.pl/o-kleszczach/o-kleszczach/

Komentarze:

Nie ma żadnych komentarzy.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją